Dodano: 21.01.2022

Piękny, soczysto zielony trawnik jest marzeniem niejednego ogrodnika. Taka trawa może stanowić idealne uzupełnienie całego ogrodu, jest także przyjaznym miejscem do aktywnego spędzania wolnego czasu. Aby jednak Twój trawnik wyróżniał się nienagannym wyglądem, konieczne jest jego systematyczne nawożenie. W jaki sposób powinno się ono odbywać? Ile nawozu potrzebujesz na m2 trawnika? Odpowiedzi na nurtujące Cię pytania znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule!

Jak nawozić trawnik?

Odpowiednie nawożenie trawnika jest jednym z kluczowych zabiegów, dzięki którym trawa w Twoim ogrodzie będzie zdrowa i zadbana. Jeżeli zatem chcesz, aby Twoja murawa zachwycała swoim pięknym wyglądem, nie obejdzie się bez jej dokarmiania. Trawa jest rośliną płytko korzeniącą się, przez co bardzo szybko pochłania zapasy substancji znajdujących się w wierzchniej warstwie gleby.

Nawożenie trawnika wykonuje się po skoszeniu trawy. Najlepiej wybrać do tego pochmurny dzień, aby źdźbła nie były nadmiernie nagrzewane przez słońce. Tuż przed użyciem nawozu trawnik należy dość mocno wygrabić, by ziemia była odpowiednio spulchniona. Nawóz rozsypuje się po całej powierzchni, pamiętając o tym, by robić to równomiernie. Jest to szczególnie ważne, gdyż tam, gdzie spadnie niewystarczająca ilość nawozu, trawa może zżółknąć. Jego nadmiar w poszczególnych miejscach może z kolei prowadzić do „wypalenia” roślin.

Ważne jest też to, aby uniknąć przenawożenia trawnika. Taka trawa wbrew pozorom nie prezentuje się lepiej – murawa może wręcz stracić swój atrakcyjny wygląd, a nawet mocno się przerzedzić. Wymaga też częstszego koszenia i jest bardziej podatna na choroby.

Ile nawozu na m2 trawnika wykorzystać?

Skoro już wiesz, dlaczego nie można przesadzić z ilością i częstotliwością nawożenia, zapewne zastanawiasz się, ile nawozu potrzebujesz na m2 swojego trawnika. Odpowiedzi na to pytanie będą różne, w zależności od tego, po jaki produkt chcesz sięgnąć. W ofercie naszego sklepu znajdziesz m.in. nawóz granulowany do trawników „Extra zieleń” – według zaleceń producenta optymalna jego ilość na 1m2 wynosi 20-50 g. Bardzo ważne jest zatem zapoznanie się z instrukcją danego produktu. Świetnym wyborem jest nawóz Novatec N-Max firmy Compo, stosujemy go w dawce  1,5-3 kg na 100m2, co dwa miesiące. Nawóz ten zawiera również żelazo , siarkę i  magnez oraz mikroelementy, np. cynk, co pozwala utrzymać soczystą zieleń trawnika

O czym należy pamiętać podczas nawożenia trawnika?

Abyś mógł cieszyć się pięknym i zadbanym trawnikiem, warto przestrzegać pewnych zasad dotyczących jego nawożenia. Jak już wspominaliśmy, podczas rozsypywania nawozu staraj się robić to w sposób równomierny. Pozwoli Ci to na zachowanie estetycznego wyglądu murawy.

Warto pamiętać także o tym, aby nie nawozić zamarzniętej gleby. Takie działanie nie tylko mija się z celem, lecz może być nawet niebezpieczne dla roślin! Nawóz granulowany stosuj w te dni, w których panują optymalne warunki atmosferyczne. Nie rób tego w czasie suszy – takie działania skutkować mogą punktowym wypaleniem Twojej trawy. Bardzo ważny jest również dobór odpowiedniego nawozu. Warto sięgać po sprawdzone i rekomendowane produkty, powstałe z myślą o trawnikach, a takie właśnie znajdziesz w ofercie naszego sklepu internetowego!

Pamietaj, w razie jakichkolwiek wątpliwości nie wahaj się, skontaktuj się z nami, chętnie doradzimy jaki nawóz zastosować i w jakiej dawce.