Dodano: 21.01.2022

Niezależnie od tego, jak duży trawnik przed domem posiadasz, musisz o niego należycie dbać. Pielęgnacja trawy nie powinna ograniczać się wyłącznie do koszenia i podlewania – niezbędne jest także regularne jej nawożenie. Tylko w ten sposób uzyskasz piękną, zdrową i soczyście zieloną murawę. Zastanawiasz się, jaki nawóz do trawy będzie najlepszy? Zapoznaj się zatem z naszymi podpowiedziami!

Nawożenie trawnika – dlaczego jest potrzebne?

Trawy charakteryzują się szybkim wzrostem. Sam wiesz, jak często w sezonie musisz sięgać po kosiarkę. Trawy mają płytki system korzeniowy, przez co szybko wykorzystują składniki pokarmowe zgromadzone w górnej warstwie gleby. Brak odpowiedniego nawożenia skutkować będzie niedoborami, a te z kolei przyczyniają się do pogorszenia kondycji roślin. Taki trawnik może przestać rosnąć lub stracić swoją intensywną barwę, zwiększa się także jego podatność na działanie niekorzystnych czynników. Dlatego tak ważne jest dostarczanie do gleby wszystkich niezbędnych składników pokarmowych — tylko w ten sposób zapewnisz trawie intensywny i zdrowy wzrost.

Jak często należy nawozić trawę?

Trawniki powinno się nawozić trzy razy w roku. Pierwsze czynności najlepiej przeprowadzić na samym początku sezonu, czyli na przełomie marca i kwietnia. Dobrym momentem na drugie nawożenie jest środek sezonu, czyli czerwiec. Ostatnie zaś przypada na połowę lub koniec sierpnia. Wykonywanie tego zabiegu w późniejszym terminie nie jest zalecane – może wręcz zaszkodzić Twojej trawie. Zwiększa się wówczas podatność na choroby i obniża odporność na niską temperaturę. Ponadto nawóz powoduje nadmierny wzrost trawy.

Jaki nawóz do trawy będzie najlepszy?

Aby wiedzieć, jaki nawóz do trawy będzie najlepszym rozwiązaniem, warto poznać ich podstawowe rodzaje. Można podzielić je ze względu na ich formę, która wpływa na długość działania danego preparatu. W ten sposób wyróżnia się nawozy długo działające oraz granulowane. Pierwsze z nich działają przez okres 90 lub 120 dni. W tym czasie powoli uwalniane są składniki odżywcze do gleby, przez co rośliny mają do nich stały dostęp. Jest to rozwiązanie, które minimalizuje ryzyko przenawożenia trawy. Nawozy granulowane działają przez 30 dni od momentu rozsypania ich na trawniku. Dzięki temu mogą być stosowane przez cały okres wegetacyjny.

Oba te rozwiązania można stosować wyłącznie wtedy, gdy murawa jest sucha. W przeciwnym wypadku granulki mogą przykleić się do mokrej trawy. Pamiętaj także o tym, by nawóz rozsypać w sposób równomierny, po czym dokładnie podlać trawnik. Dzięki temu granulki się rozpuszczą.

Innym rodzajem nawozów do trawy, są te występujące w postaci płynnej. Działają one najkrócej spośród wszystkich dostępnych środków do nawożenia trawnika. Należy ich zatem używać co kilka lub kilkanaście dni, pamiętając o dokładnym odmierzeniu odpowiedniej ilości. Płynne nawozy uniwersalne nie powinny być podstawą nawożenia ale jego uzupełnieniem, pozwalającym szybko uzupełnić niedobory składników pokarmowych

Zastanawiasz się, gdzie szukać najlepszego nawozu do Twojego trawnika? W naszym sklepie oferujemy Ci szeroki wybór produktów w różnej postaci – z pewnością więc znajdziesz nawóz dopasowany do potrzeb Twojej trawy!