Dodano: 20.09.2022

Nic nie smakuje lepiej niż świeży i soczysty pomidor z własnego ogródka. Choć uprawa tego warzywa nie jest łatwa, to wiele osób się na nią decyduje. Pomidory są wymagające, a o ich smaku decydują różne czynniki i właściwie przeprowadzone zabiegi pielęgnacyjne. Duże znaczenie ma odpowiednie nawożenie. Jaki nawóz pod pomidory sprawdzi się najlepiej? Czytaj dalej – sprawdziliśmy to.

Dlaczego należy nawozić pomidory?

Uprawa pomidorów nie jest prostym zadaniem, szczególnie dla początkującego ogrodnika. Nie da się ukryć, że zakładając hodowlę, każdy marzy o obfitych i zdrowych plonach, co przy niewłaściwej pielęgnacji jest niemal nieosiągalne. Pomidory mają wysokie wymagania względem składników pokarmowych, a pokryć je może jedynie odpowiednio dobrany nawóz.

Regularne nawożenie, niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się na uprawę pomidorów w gruncie, czy w doniczce, jest niezbędne do zapewnienia im optymalnych warunków rozwoju. Dzięki temu rośliny otrzymują najważniejsze mikro- i makroelementy, co prowadzi do uzyskania dorodnych, zdrowych i pysznych owoców.

Zaniechanie tak ważnego etapu pielęgnacji, jak nawożenie, może skutkować wolniejszym wzrostem roślin, znacznie mniejszymi plonami, a nawet chorobami.

Jaką ziemię warto wykorzystać pod uprawę pomidorów?

Pomidory najczęściej sadzone są w gruncie, choć niektóre odmiany można też z powodzeniem uprawiać w doniczkach. W przypadku sadzenia do gruntu należy go uprzednio przygotować. Jaka ziemia pod pomidory jest odpowiednia? Rośliny te najlepiej rosną w glebie piaszczysto-gliniastej o kwaśnym odczynie, ze średnim pH 5,5-6,5. To bardzo ważne ze względu na ich wysokie zapotrzebowanie na składniki mineralne.

Pomidory najlepiej rosną i owocują w glebie bogatej w składniki odżywcze i azot. Dlatego też grunt pod nie musi być przed zasiewem odpowiednio przygotowany, czyli powinien zostać wzbogacony nawozem lub obornikiem. Najkorzystniej zrobić to na jesień w roku poprzedzającym sadzenie pomidorów – dzięki temu gleba będzie przygotowana na wiosnę.

Jaki nawóz pod pomidory będzie najlepszy? Przegląd możliwości

Wybór odpowiedniego nawozu nie jest łatwy – na sklepowych półkach znajdziesz wiele preparatów do nawożenia tych roślin. Musisz zatem wiedzieć, czym się od siebie różnią. Czytaj dalej i dowiedz się, jaki nawóz pod pomidory będzie najlepszy.

Nawozy mineralne wieloskładnikowe

Mieszanki wieloskładnikowe są często wykorzystywane do nawożenia pomidorów. Zawierają wszystkie niezbędne mikro- i makroelementy, których potrzebują rośliny. Zazwyczaj występują w dwóch odsłonach. Pierwsza z nich to grupa nawozów uniwersalnych, które mogą być stosowane w przypadku większości rodzajów upraw – znajdziecie tutaj nawóz uniwersalny Sumin w granulkach, czy też Sumin nawóz uniwersalny koncentrat do rozpuszczenia.

Druga grupa to produkty dedykowane, których receptura jest dopasowana do specyficznych wymagań danego gatunku.

Nawozy naturalne

Możesz wykorzystywać także nawozy naturalne.Może to być obornik w wygodnej formie granulatu lub biohumus w płynie.

Można również zastosować nawóz organiczny Sumin w granulach.

Jaki nawóz pod pomidory jest najlepszy?

Wybierając nawóz, zwróć przede wszystkim uwagę na jego skład.

Pierwsze, czyli najważniejsze pozycje w recepturze to azot, fosfor i potas. Dobry nawóz ma je w składzie w proporcjach dopasowanych do potrzeb pomidorów. Szczególną uwagę należy zwrócić na azot – odpowiada za porost i rozwój zielonej części roślin, a także za plon owoców. Wielkość owoców i kondycję systemu korzeniowego warunkuje zawartość fosforu. Potas z kolei odpowiada za obfite kwitnienie i za pyszny smak zbiorów.

Nawozy pod pomidory występują zazwyczaj w dwóch formach – granulatu i płynu.

Dobrze zbilansowaną recepturę preparatu zapewnia m.in. marka Sumin – jej nawóz do pomidorów z optymalnym składem znajdziesz w naszym sklepie. Dostępny jest nawóz do pomidorów w wygodnym granulacie oraz w postaci szybko wchłanianego koncentratu.

Kiedy i jak należy nawozić pomidory?

 Należy pamiętać, że pomidory szczególnie potrzebują nawozu w okresie najsilniejszego wzrostu, który przypada na przełom lipca i sierpnia. Wtedy też mogą ukazać się pierwsze objawy niedoborów składników odżywczych. Jeżeli liście żółkną lub zwijają się, to prawdopodobnie brakuje im niezbędnych mikroelementów. Dlatego też najkorzystniej rozpocząć nawożenie po około 3-4 tygodniach od posadzenia sadzonek. Należy je powtarzać co dwa tygodnie, oczywiście uwzględniając dawki zalecane przez producenta. Nie ma potrzeby kontynuacji nawożenia, kiedy zaczynają się zbiory owoców.

W przypadku uprawy pomidorów w doniczkach doskonale sprawdzi się dolistne zasilanie –  tu sprawdzą się wszelkie koncentraty (uniwersalne i dedykowane) i rozpuszczalne. Rośliny mają ograniczony dostęp do składników odżywczych z gleby, ze względu na jej dość małą ilość. Jaki nawóz pod pomidory sprawdzi się w tym przypadku? Warto wykorzystać nawozy o przedłużonym działaniu, takie jak Planton Cote. Zazwyczaj wystarczy ich użyć raz lub dwa w całym okresie uprawy.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak ważne dla Twoich pomidorów jest odpowiednie nawożenie. Nawet jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z ogrodnictwem, to do preparatów zasilających musisz mieć profesjonalne podejście. Dedykowane pomidorom nawozy znajdziesz oczywiście w ofercie naszego sklepu.