Dodano: 29.03.2022

Wyobrażasz sobie ogród bez kwitnących kwiatów? My również nie! Czy wiesz, że istnieje taki sposób aranżacji, dzięki któremu Twoje ogrodowe królestwo będzie zachwycało niemal cały rok? Nic tak nie wzbogaca krajobrazu, jak piękne, zdrowe rośliny. Dlatego też dowiedz się, w jaki sposób urządzić swój ogród, by robił dobre wrażenie niezależnie od pory roku. Sprawdź, jakie rośliny kwitnące będą wyglądały najlepiej i dlaczego warto je mieć!

Jaka aranżacja ogrodu będzie zachwycać cały rok?

Ogród to Twoja wizytówka. Musi zachwycać w każdym calu. W tym celu powinieneś zainteresować się wszelkiego rodzaju krzewami kwitnącymi. Jest wiele gatunków, które swoją barwą i kształtem wywrą wrażenie na każdym odwiedzającym ogród. 

 

Jakie rośliny kwitnące do ogrodu będą dobrym wyborem?

Zdecydowany prym w aranżacjach ogrodu wiodą krzewy ozdobne. Duża część z nich jest prosta w uprawie i zachwyca nie tylko wtedy, gdy zakwitną, ale też po sezonie.

Jedną z tego typu roślin jest pięciornik krzewiasty, który dostępny jest w naszej ofercie. To ciekawy krzew do zastosowania w ogrodach przydomowych, ale sprawdza się też w zieleni publicznej – jest bardzo odporny na trudne warunki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenie powietrza, czy gleby.

Kwitnie w czerwcu i trwa w tym stanie do późnej jesieni. Może stanowić ozdobę pojedynczo, ale zdecydowanie lepiej prezentuje się w grupach. Można też zastosować go jako niski żywopłot oddzielający przestrzeń w ogrodzie. Świetnie znosi wiosenne cięcie, a nawet jest ono wskazane, aby zagęścić krzew.

W naszej ofercie posiadamy trzy odmiany pięciornika krzewiastego:

     

Pięciornik krzewiasty 'Fredhem’                        Pięciornik krzewiasty 'New Dawn’                   Pięciornik krzewiasty 'Marian Red Robin’

Wszystkie trzy charakteryzują się niewielkim wzrostem (najmniejszy 'Marian Red Robin’ do 50cm) oraz dużą liczbą kwiatów w sezonie.

Są bardzo mało wymagające w uprawie, zniosą okresowe susze i brak czasu właściciela. A jeśli ten czas znajdzie, to odwdzięczą się obfitszym kwitnieniem i będą cieszyć nasze oko.

 

Ciekawą grupą krzewów kwitnących są krzewuszki. Równie proste w uprawie, znoszące trudne warunki środowiskowe oraz posiadające wiele odmian cieszących oko nie tylko kwiatami, ale i ulistnieniem.

Podobnie, jak pięciorniki, świetnie znoszą cięcie, które w pierwszych latach uprawy jest wręcz wskazane. Są odporne na mróz i okresowe braki wody.

Oczywiście, jeśli o nie zadbamy, to będziemy mieli mnóstwo radości z obsypanych kwiatami krzewów.

Polecamy odmiany z zielonymi liśćmi, ale są też w ofercie odmiany o liściach żółtych, zielonych z białym obrzeżeniem, czy bordowych.

Najpopularniejsza odmiana to Krzewuszka cudowna 'Red Prince’ o intensywnie czerwonych kwiatach i ciemnozielonych liściach. Zniesie zacienione stanowisko.

Intensywny zielony kolor liści i śnieżnobiałe kwiaty, to cecha charakterystyczna krzewuszki cudownej 'Alba’. Charakteryzuje się ona intensywnym wzrostem. Dorasta nawet do 2,5m.

Do kompletu kolorów można dołożyć krzewuszkę 'Styriaca’ o różowych kwiatach.

Z krzewuszek o ozdobnych liściach polecamy krzewuszkę 'Splendid’, która ma zielone liście z białym obrzeżeniem. Druga, to krzewuszka 'Olimpiade’ o żółtowybarwionych liściach.

Oczywiście obie odmiany ozdobne są również z kwiatów, które obficie obsypują krzewy w czerwcu i lipcu.

   

Krzewuszka 'Olimpiade’                            Krzewuszka 'Splendid’

 

Niezwykłe byliny – dlaczego warto je wybrać?

Czy rośliny kwitnące do ogrodu mogą zachwycać wcześniej niż latem? Zdecydowanie tak. To cecha niektórych bylin, takich jak np. piwonie. Kilka ich odmian z powodzeniem ozdobi Twój ogród już wczesną wiosną. Ich kwiatostany w głębokich odcieniach zakwitną, w zależności od odmiany, między majem a czerwcem. Rośliny te lubią zdecydowanie słoneczne miejsca, dlatego aranżując ogród, nie sadź ich w pobliżu wysokich drzew. W naszej ofercie znajdziesz piwonie chińskie – niezwykle wdzięczne w uprawie i zwyczajnie piękne!

w ofercie posiadamy piwonie w trzech popularnych i pięknych odmianach:

   

Piwonia 'Shirley Temple’                                    Piwonia 'Sarah Bernhardt’                                 Piwonia 'Big Ben’

Jeśli zastanawiasz się, które rośliny kwitnące do Twojego ogrodu będą najlepsze, odpowiedz sobie najpierw na pytanie, czy znajdziesz czas na ich pielęgnację. Twój ogród ma służyć do relaksu? Postaw zatem na rośliny mniej wymagające, ale równie efektowne. Znajdź odpowiednie w naszej ofercie i zachwyć się własnym ogrodem!

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą krzewów ozdobnych z kwiatów!