Dodano: 29.12.2021

Być może dopiero zaczynasz swoją przygodę z przydomowym ogródkiem i szukasz pomysłu na jego ciekawą aranżację. A może chcesz wprowadzić zmiany i nieco ożywić swój zielony zakątek? Niezależnie od powodu – krzewy iglaste do ogrodu to bardzo dobry pomysł! Nie tylko świetnie się prezentują, lecz są także dość łatwe w uprawie. Zastanawiasz się, jakie gatunki iglaków będą pasować do Twojego ogrodu? Sprawdź nasze podpowiedzi!

Krzewy iglaste w ogrodzie- dlaczego są tak popularne?

Krzewy i drzewa iglaste to rośliny, których zielenią możesz się cieszyć przez cały rok. Wyjątek stanowią jedynie modrzewie. Właśnie dlatego wiele osób tak chętnie decyduje się na posadzenie ich w swoim ogrodzie. W zależności od gatunku możesz sadzić je w miejscach nasłonecznionych i zacienionych. Iglaki różnią się między sobą nie tylko wysokością, lecz także pokrojem. Krzewy mogą być stożkowate, kolumnowe, kuliste, jajowate, płożące i zwisające.

Na szczególną uwagę zasługują igły roślin- większość z nich zawiera olejki eteryczne. Dzięki nim w Twoim ogrodzie zapanuje charakterystyczny, leśny zapach. Igły występują w różnych kolorach, mogą być zielone, niebieskawe, żółte, złote lub srebrzyste, co dodaje roślinom dodatkowego uroku.

Rośliny iglaste dają duże możliwości aranżacyjne. Możesz posadzić je pojedynczo lub w formie żywopłotu. Nadają się także do uprawy w donicach i w tej formie mogą świetnie się prezentować na Twoim tarasie lub balkonie.

Jakie wymagania mają rośliny iglaste?

Decydując się na krzewy iglaste w ogrodzie, musisz zwrócić szczególną uwagę na ich wymagania uprawowe. Jeżeli je przeoczysz, nawet najbardziej troskliwa opieka może zdać się na nic. Warto wiedzieć o tym, że niektóre odmiany importowane wymagają szczególnych warunków i tylko w nich mają szansę na przetrwanie. Jednak nic straconego, ponieważ rośliny te możesz sadzić w pojemnikach i doniczkach, w sezonie zimowym przenosić je w osłonięte, zaciszne miejsce.

Podczas wyboru roślin iglastych do swojego ogrodu, zwróć także uwagę na mrozoodporność danego gatunku. Ważna jest także wytrzymałość na mroźne wiatry, które dość często występują w czasie zimowych miesięcy, szczególnie w niektórych regionach Polski, te gatunki sadź w osłoniętych zacisznych miejscach

Przy wyborze iglaków weź pod uwagę również ich wymagania glebowe. Gdy gleba w Twoim ogrodzie jest piaszczysta, lepiej zdecydować się na rośliny, które dobrze znoszą niedostatki wody np. jałowiec.

Drzewa i krzewy iglaste do ogrodu – popularne gatunki

Zastanawiasz się, jaki rodzaj roślin sprawdzi się w Twoim ogrodzie? Wiele zależy od ich przeznaczenia i umiejscowienia. Przygotowaliśmy zestawienie, które może pomóc Ci w podjęciu ostatecznej decyzji:

żywopłoty – żywotnik, cis, jodła, jałowiec,

okrywanie terenu – cyprysik groszkowy, jałowiec wirginijski, jałowiec rozesłany, mikrobiota syberyjska, jałowiec płożący,

ogrody skalne – jałowiec pospolity, jałowiec płożący, kosodrzewina, sosna karłowa, sosna oścista, sosna wejmutka, świerk biały, świerk pospolity,

ozdoba oczek wodnych – cyprysik nutkajski, cypryśnik błotnisty, metasekwoja chińska, mikrobiota syberyjska, jałowiec pospolity.

Szukasz miejsca, w którym możesz się zaopatrzyć w poszczególne gatunki roślin? Niektóre z nich z powodzeniem znajdziesz w naszym sklepie!