Dodano: 29.12.2021

Nic nie smakuje tak, jak samodzielnie wyhodowane warzywa z własnego ogródka! Byś jednak mógł cieszyć się ich niepowtarzalnym smakiem, należy odpowiednio zadbać o ich uprawę. Warzywa to bowiem grupa roślin o specyficznych wymaganiach pokarmowych – dlatego właśnie konieczne jest odpowiednie nawożenie. Zastanawiasz się, jaki nawóz pod warzywa wybrać? Nie wiesz jak powinno wyglądać prawidłowe nawożenie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule!

Jakie nawozy są potrzebne przed założeniem warzywnika?

Jeżeli dopiero myślisz o założeniu własnego warzywnika, mamy dobrą wiadomość! To właśnie teraz jest najlepszy czas, aby zadbać o podłoże i dostarczyć mu wszystkiego, co niezbędne. Odpowiednim krokiem będzie wymieszanie podłoża z obornikiem w proporcjach 2-4 kg na m2. Obornik może dostarczyć glebie potrzebnych składników pokarmowych, poprawić jej strukturę i stosunki wodno-powietrzne. Nie ma konieczności corocznego powtarzania tego zabiegu – wystarczy, że zrobisz to raz na kilka lat. Jeśli uważasz że obornik nie jest z jakiegoś powodu odpowiedni dla ciebie użyj kompostu z firmy Kronen

 

Jaki nawóz pod warzywa na wiosnę?

Wczesna wiosna to dobry moment na to, byś w swoim przydomowym ogródku rozsypał  nawóz wieloskładnikowy i zmieszał go z glebą. Nie rób tego jednak, jeżeli już zasiliłeś podłoże jesienią, np. obornikiem. Po 2 tygodniach od wykonania tego zabiegu, możesz zająć się wysiewaniem nasion. Teraz musisz cierpliwie czekać, aż siewki ukażą się nad ziemią. Dopiero po upływie miesiąca od tego momentu, możesz zacząć je nawozić. 

Jeżeli chcesz przygotować rozsadę w pojemnikach lub skrzynkach na parapecie, możesz dodać do podłoża tzw. nawóz długo działający. Warto jednak zastosować dawkę o połowę mniejszą niż zaleca to producent.

 

Jeżeli nie wzbogaciłeś w składniki pokarmowe ziemi przed siewem – nic straconego!  Warto jednak byś odpowiednio zadbał o podrośnięte siewki. Sprawdzą się tu wspomniane wyżej nawozy wieloskładnikowe w formie sypkiej lub płynnej oraz nawozy długodziałające.

Jaki nawóz pod warzywa w gruncie?

Kiedy przygotowana przez Ciebie rozsada nieco podrośnie, należy przesadzić ją do gruntu lub tunelu foliowego. Zanim to jednak zrobisz, warto zadbać o podłoże, dodając do niego kompostu lub granulowanego obornika.  Możesz także podlać rośliny, wykorzystując do tego wieloskładnikowy nawóz do warzyw. W przypadku warzyw o krótkim okresie wegetacyjnym np. sałata i rzodkiewka, takie nawożenie jest wystarczające.

Jeżeli jednak w swoim warzywniku masz warzywa o dłuższym okresie wegetacji, takie jak, np. pomidor czy seler, po upływie 2 tygodni należy regularnie je odżywiać. Sprawdzą się tu nawozy granulowane lub płynne, dostępne w naszym sklepie. Warto jednak upewnić się, czy dany produkt nadaje się do nawożenia warzyw. W asortymencie naszego sklepu znajdziesz zarówno nawozy uniwersalne, jak i te przeznaczone do konkretnych roślin, np. do pomidorów. Dokarmianie roślin warto przeprowadzać co ok. 10-14 dni, nie później niż pod koniec czerwca. Od lipca rośliny możesz zasilać m.in. kompostem.