Dodano: 29.03.2022

Gryzonie i krety w ogrodzie to nie lada wyzwanie i koszmar każdego ogrodnika. Szczury, myszy, nornice i wyjątkowo ujęte w tym artykule krety, które nie są gryzoniami,  mogą narobić nieodwracalnych szkód. Niekiedy sieją także spustoszenie w piwnicach i domach! Walka z nimi jest trudna, ale można ją wygrać. W jaki sposób najlepiej poradzić sobie z tymi szkodnikami? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Skąd wiadomo, że gryzonie zaatakowały nasz ogród?

Jasnym sygnałem, że do naszego ogrodu wprowadziły się gryzione, są wszechobecne, krecie lub mysie norki i korytarze. Jeśli chodzi o ogród, niestety korzenie Twoich roślin mogą być podkopane i nadgryzione. To z kolei może prowadzić do pogorszenia kondycji roślin, a w skrajnych przypadkach do ich obumarcia. 

Gryzonie i krety w ogrodzie – jak się ich pozbyć naturalnymi metodami?

Istnieje kilka sposobów na pozbycie się gryzoni z naszego ogrodu, a te tradycyjne prędzej lub później powinny odstraszyć nieproszonych gości.

Najpopularniejszym z nich jest zwyczajnie wypuszczenie do ogrodu psa lub kota! Koty to naturalni łowcy. Nawet jeśli nie uda im się złapać szkodnika, z pewnością go odstraszą. Niektóre rasy psów stworzone są do polowania – jamniki z powodzeniem poradzą się z takim intruzem. Niestety, taki sposób nie jest polecany, koty z równym zapałem będą polować na ptaki, a dziury wykopane przez psa sprawią że spędzicie mnóstwo czasu na sprzątanie. Dyskusyjną sprawą jest pozostawienie domowego pupila na cały dzień i noc w ogrodzie.

Istnieją pewne rodzaje zapachów, których zwyczajnie gryzonie nie tolerują. Należą do nich czosnek, wilczomlecz, dzika mięta lub rumianek. Posadź je w newralgicznych miejscach, czyli tam, gdzie gryzonie mogą się pojawić.

Dbaj o porządek w ogrodzie, nie pozostawiaj potencjalnego pożywienia na dłuższy czas.

Dbaj o porządek w miejscach, gdzie trzymasz narzędzia i wszelkiego rodzaju „przyda się”. Nagromadzenie wielu nigdy nie ruszanych rzeczy tworzy idealne schronienia dla myszy i szczurów.

W miejscach szczególnie cennych dla naszego ogrodu, świadczących o jego atrakcyjności np: rabaty, czy trawnik przed domem, warto zastosować siatkę przeciw kretom. Ogranicza ona mocno aktywność kretów w miejscu gdzie jest ona umieszczona w podłożu. Wadą siatki jest to że należy umieścić ją ziemi przed nasadzeniami.

Do odstraszania nieproszonych gości w ogrodzie można zastosować też komercyjne odstraszacze dedykowane poszczególnym gatunkom, taki jak Sumin płyn na krety, który jest wydajny i długodziałający.

płyn na krety

Radykalne metody walki z gryzoniami

Często zależy nam na szybkim i skutecznym pozbyciu się gryzoni. Wówczas sytuacja zmusza nas do zastosowania bardziej stanowczych rozwiązań, by ratować ogród.

Jedną z popularniejszych metod jest rozstawienie pułapek na gryzonie. Możesz zastosować pułapki z lepem albo tzw. żywołapki. Te drugie pozwalają na schwytanie żywego zwierzęcia i wypuszczenia go w miejscu, gdzie nie będzie nikomu więcej szkodzić. Jak działa taka pułapka? Odcina drogę wyjścia gryzoniowi zaraz po tym, jak do niej wejdzie.

Zdecydowanie najbardziej radykalną metodą walki z nieproszonymi gośćmi są jednak trutki.

W naszej ofercie znajdziesz trutki woskowe i granulowane marki Sumin, które są niezastąpione w takich sytuacjach.

trutka na myszy iszczury 480g   trutka granulowana 200g

Silnie trujące substancje, które mają właściwości mumifikujące, zachęcają intruza przyjemnym zapachem. Możesz być jednak spokojny o swoje zwierzęta domowe – preparaty te mają wyjątkowo gorzki smak, który zapobiega zjedzeniu przez psy czy koty.

WAŻNE! Na zewnątrz budynku polecamy umieszczać w karmnikach deratyzacyjnych.

Warto zastosować karbid.

karbid 500g

Umieszczamy bryłkę karbidu w norce, myszy lub krecim korytarzu. W kontakcie z wilgocią z gleby karbid zaczyna wydzielać acetylen, jego zapach skutecznie odstrasza zwierzęta

Podobnie jak w każdej sytuacji, tak i w tej lepiej zapobiegać, niż leczyć. Gryzonie w ogrodzie to duży problem, a odpowiednie działania mogą zniechęcić je do twojego ogrodu. Jeśli gryzonie i krety są dużym utrapieniem w twoim ogrodzie, trzymaj rękę na pulsie, obserwuj i odpowiednio wcześniej reaguj.

Warto wypróbować kilka sposobów zwalczania szkodników i wybrać ten najbardziej efektywny.

Jeśli masz wątpliwości nie wahaj się skontaktować się z nami. Razem znajdziemy skuteczny sposób na pozbycie się nieproszonych gości z twojego ogrodu.

napisz: biuro@ogrodkowy.pl

lub

zadzwoń: 795-401-974