Dodano: 09.03.2022

Pełne i podwójne hortensje ogrodowe z Japonii

Zbliża się kolejny sezon ogrodniczy, więc warto rozejrzeć się za nowościami, czy oryginalnymi roślinami do naszych ogrodów. Warto się zastanowić, jakie rośliny chcielibyśmy mieć w swoim ogrodzie zanim ruszymy do sklepów i centrów ogrodniczych i na hura będziemy wybierać gatunki.

Dzisiaj o hortensjach ogrodowych, ale trochę bardziej oryginalnych.

Ciekawą grupę hortensji ogrodowych stanowią hortensje o podwójnych i pełnych kwiatach.

Większość z nich pochodzi z Japonii, są w Polsce od niedawna, ale pomału zaczynają zadomawiać w naszych ogrodach.

Czym się charakteryzują te hortensje?

Wszystkie mają podwójne lub pełne kwiaty, dzięki czemu przyciągają wzrok i są unikatowe w naszym ogrodzie.

Odmiany tych hortensji są z gatunku ogrodowych, ale zawiązują kwiaty na tegorocznych i zeszłorocznych pędach, więc kwitnienie będzie obfitsze niż u tradycyjnych odmian z tego gatunku.

Z reguły kwitną od czerwca do końca września, a czasem nawet do października.

Większość z nich nie jest za wysoka – dorasta do 100-120cm, więc świetnie nadają się też do donic.

Jakie odmiany hortensji zaliczane są do tej oryginalnej grupy?

 

Hortensja ogrodowa 'Doppio Bianco’

Mamy tutaj hortensję o białych podwójnych kwiatach w kształcie gwiazdek – odmiana Doppio Bianco. Kwiatostany w kształcie talerzy. Ciemnozielone błyszczące liście, a pokrój rośliny jest kulisty. Zaliczana jest do hortensji mrozoodpornych. Znosi temperatury do -30stopni, ale młode rośliny warto kopczykować. Jest to stosunkowo nowa odmiana – wyhodowana w 2018 roku. Szybko zaczyna kwitnąć bo już na początku czerwca, a czasem nawet na końcu maja. Kwiaty utrzymują się długo, bo aż do końca września, a czasem nawet dłużej. Bardzo ważne!! Jej kolor nie zależy od pH gleby!!

Hortensja ogrodowa 'Love’

Kolejna odmiana to Love – piękne podwójne różowe kwiaty. Należy do serii hortensji you and me, która została wyselekcjonowana w Japonii. Pojedynczy kwiat ma kilka rozetek, co sprawia, że wygląda jak mała różyczka. Cały kwiatostan tworzy gęsty baldach o średnicy około 25cm. Intensywność różowego koloru uzależniona jest od pH gleby. Jest to odmiana nagradzana w wielu konkursach, a na Polskim rynku jest dostępna kilka lat dłużej niż Doppio Bianco. Również niewysoki krzew – dorastający maksymalnie do 100-120cm.

 

Hortensja ogrodowa 'Miss Saori’

No i crem de la crem – odmiana Miss Saori charakteryzująca się pięknymi białymi kwiatami obrzeżonymi różowo. Późniejszym latem (często już w sierpniu) ciemnozielone liście przebarwiają się w piękny bordowy kolor, czasem nawet wchodzący w czarny i pięknie kontrastują z kolorem kwiatów się pięknie uwypuklają. Podobnie jak hortensja Love została wyhodowana w Japonii, a w Europie dostępna jest od 2015 roku. Ta kompaktowa odmiana świetnie nadaje się do pojemników.

Jak wybrać stanowisko do hortensji o podwójnych kwiatach?

Ta grupa hortensji lubi stanowiska półcieniste lub cieniste. Na pełnym słońcu też sobie dadzą radę, ale mogą mieć oparzenia na liściach i kwitnienie będzie mniej obfite.

Dobrze by było, aby mieć bardziej osłonięte miejsce od wiatru. Świetnie sprawdzą się niedaleko altany czy tarasu, gdzie stanowić będą niewątpliwą ozdobę blisko oka. Nadają się do ogrodów w stylu naturalistycznym, czy japońskim.

Ze względu na stosunkowo niewielki rozmiary sprawdzą się tez w donicach przy wejściu do domu, czy altanie. Pamiętać jednak należy aby chować je na zimę do garażu, przedsionka, czy inne nieco bardziej osłonięte miejsce.

 

Jak dbać o te oryginalne  hortensje?

Jeśli chodzi o glebę to oczywiście żyzna, ale musimy pamiętać o lekkim zakwaszeniu. Proponuję podsypywać kompostem ogrodniczym KRONEN lub korą.

Można też przed posadzeniem zastosować specjalne podłoże KRONEN ziemia do hortensji, a w trakcie wzrostu dedykowany nawóz do hortensji, na przykład nawóz do hortensji SUMIN.

Przycinanie tej grupy hortensji wygląda, tak samo jak pozostałych ogrodowych.

Z tą różnicą, że wybaczają nam błędy nowicjuszy, bo kwitną też na pędach tegorocznych. Także jak zdarzy nam się przyciąć nie ten pęd co trzeba, lub ostrzejsza zima, to będą kwitnąć, jednakże nieco mniej obficie.

Przycinamy tylko kwiaty oraz dla nadania kształtu oraz pędy martwe lub zainfekowane.

Wszystkie hortensje  ogrodowe warto kopczykować korą, kompostem ogrodniczym lub okrywać gałęziami.

Zapraszamy do obejrzenia filmu o przedstawionych hortensjach na naszym kanale YouTube!