Róże ogrodowe to jedne z najpiękniejszych kwiatów, jakie mogą zdobić Twój ogród. Możesz wybierać między ich wieloma gatunkami, których kolory i zapachy Cię urzekną i będą prawdziwym powodem do dumy. Jednak, aby mogły cieszyć Twoje oko, muszą być odpowiednio traktowane. Jakie są zasady odpowiedniej pielęgnacji róż ogrodowych? Czytaj dalej, a wszystko Ci wyjaśnimy!
Kilka słów o różach ogrodowych
Róże ogrodowe to rośliny wieloletnie, które wbrew pozorom nie potrzebują wiele zachodu przy uprawie. Jest jednak kilka spraw, na które możesz zwrócić uwagę, aby te rośliny mogły długo kwitnąć i zachwycać Cię swoją estetyką.
Jakie miejsce jest dla nich odpowiednie?
Wybierając przestrzeń idealną dla róż ogrodowych, najpierw sprawdź wymagania gatunku, który chcesz posadzić. Przeciętnie jednak to miejsce nie powinno być ani mocno nasłonecznione, ani zbyt zacienione. Znajdź w swoim ogrodzie stanowisko, które jest przewiewne, ale nie narazi krzewów na zbyt mocny wiatr. Róże nie rozwijają się dobrze w przeciągach, czy w cieniach koron drzew.
Jakie podłoże pasuje różom ogrodowym?
Krzewy róż ogrodowych nie są zbyt wymagające, jeżeli chodzi o rodzaj podłoża, na którym rosną. Będą dobrze wzrastać zarówno na glebach żyznych, jak i piaszczystych, a nawet gliniastych. Zadbaj jednak o to, aby znajdowała się tam odpowiednio gruba warstwa próchnicy, która pozwoli się roślinom rozwijać.
Jak odpowiednio pielęgnować róże ogrodowe?
Zależy Ci na tym, aby róże w Twoim ogrodzie mogły zachwycać? Pierwszy krok do zapewnienia im optymalnych warunków powinieneś zrobić jeszcze przed ich sadzeniem.
Przygotuj ziemię
Na około dwa tygodnie przed planowanym sadzeniem krzewów przekop dokładnie miejsce, które dla nich przygotowałeś. Po tym zmieszaj górną warstwę gleby z nawozem, który dedykowany jest różom, można użyć również obornik. Dzięki temu zyskasz pewność, że rośliny będą mieć odpowiednio wiele składników odżywczych, aby intensywnie wzrastać i obficie kwitnąć. Jeśli uważasz że gleba w twoim ogrodzie jest nieodpowiednia, możesz wykorzystać dedykowane dla róż podłoża. Mieszamy je z ziemią ogrodową lub wręcz sadząc ją w wykopanym dołku wypełnionym podłożem dla róż – Kronen ziemia dla róż 20l.
Odpowiednie nawożenie
Róże nawozimy nawozami dedykowanymi dla nich takimi jak Sumin nawóz do róż. Można też odżywić je uniwersalnymi nawozami wieloskładnikowymi: Yara mila complex, Novatec classic, Sumin nawóz uniwersalny. Od połowy sierpnia lub początku września warto stosować nawozy jesienne Sumin nawóz jesienny uniwersalny pozwoli to krzewom przygotować się do zimowego spoczynku, jednocześnie zapewni startową dawkę składników mineralnych przed wiosennym nawożeniem.
Jak przycinać róże ogrodowe?
Przycinanie róż jest dość istotną, aczkolwiek raczej niezbyt problematyczną kwestią. Do tego procesu będziesz potrzebował solidnego i ostrego sekatora oraz maści ogrodniczej. Wbrew panującym przekonaniom, idealną porą na tego typu pracę jest wczesna wiosna. Przycinanie krzewu przed zimą może go znacznie osłabić i narazić na niekorzystne warunki. Na wiosnę obetnij słabe, chore lub zbędne pędy i zabezpiecz większe miejsca cięć ogrodniczą przeznaczoną do smarowania ran drzew i krzewów. W tym zadaniu najlepiej sprawdzi się sekator Cellfast sekator kowadełkowy. U róż pnących usuwamy przemarznięte pędy i formujemy krzew w pożądanej formie usuwając zbędne pędy. Warto zaopatrzyć się w dwuręczny sekator z długimi rączkami Cellfast sekator teleskopowy, aby sprawnie usunąć grube i mocne pędy rosnące wysoko nad ziemią.
- Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu jak ciąć róże wielkokwiatowe na kanale YouTube!
Jak zwalczać choroby i szkodniki róż
Mimo, że większość róż nie jest wrażliwa na choroby grzybowe warto obserwować rośliny i zapobiegać rozwojowi choroby. Do ochrony róż najlepiej zastosować: Domark, Signum, Scorpion, Proplant. Te środki zwalczają większość chorób takich jak: mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, czarna plamistość, oraz choroby wywołane przez patogeny glebowe.
Do zwalczania szkodników warto sięgnąć po Mospilan, Deltam, Floramite, Floris AE, Karate Gold, Karate Spray, Magus.
Można też zastosować naturalne preparaty, takie jak: Laser, Laser RTU, Siltac, Neemazal
Wszystkie te preparaty zwalczają szeroki spektrum szkodników: mszyce, wciornastki, przędziorki, miniarki, zmieniki, czerwce, skoczki oraz gąsienice zjadające liście
Jak widać, pielęgnacja róż ogrodowych nie należy do trudnych czynności. Wystarczy kilka prostych czynności, aby Twoje krzewy mogły zachwycać swoim wyglądem. Obserwuj dokładnie swoje rośliny, aby w razie ich choroby, czy ataku szkodników móc szybko reagować. Wszystkie produkty niezbędne do pielęgnacji róż ogrodowych znajdziesz w asortymencie naszego sklepu. Wybierz spośród nich te, których potrzebujesz dla swoich roślin!