Dodano: 30.11.2021

Róże ogrodowe to jedne z najpiękniejszych kwiatów, jakie mogą zdobić Twój ogród. Możesz wybierać między ich wieloma gatunkami, których kolory i zapachy Cię urzekną i będą prawdziwym powodem do dumy. Jednak, aby mogły cieszyć Twoje oko, muszą być odpowiednio traktowane. Jakie są zasady odpowiedniej pielęgnacji róż ogrodowych? Czytaj dalej, a wszystko Ci wyjaśnimy!

Kilka słów o różach ogrodowych

Róże ogrodowe to rośliny wieloletnie, które wbrew pozorom nie potrzebują wiele zachodu przy uprawie. Jest jednak kilka spraw, na które możesz zwrócić uwagę, aby te rośliny mogły długo kwitnąć i zachwycać Cię swoją estetyką.

Jakie miejsce jest dla nich odpowiednie?

Wybierając przestrzeń idealną dla róż ogrodowych, najpierw sprawdź wymagania gatunku, który chcesz posadzić. Przeciętnie jednak to miejsce nie powinno być ani mocno nasłonecznione, ani zbyt zacienione. Znajdź w swoim ogrodzie stanowisko, które jest przewiewne, ale nie narazi krzewów na zbyt mocny wiatr. Róże nie rozwijają się dobrze w przeciągach, czy w cieniach koron drzew.

Jakie podłoże pasuje różom ogrodowym?

Krzewy róż ogrodowych nie są zbyt wymagające, jeżeli chodzi o rodzaj podłoża, na którym rosną. Będą dobrze wzrastać zarówno na glebach żyznych, jak i piaszczystych, a nawet gliniastych. Zadbaj jednak o to, aby znajdowała się tam odpowiednio gruba warstwa próchnicy, która pozwoli się roślinom rozwijać.

Jak odpowiednio pielęgnować róże ogrodowe?

Zależy Ci na tym, aby róże w Twoim ogrodzie mogły zachwycać? Pierwszy krok do zapewnienia im optymalnych warunków powinieneś zrobić jeszcze przed ich sadzeniem.

Przygotuj ziemię

Na około dwa tygodnie przed planowanym sadzeniem krzewów przekop dokładnie miejsce, które dla nich przygotowałeś. Po tym zmieszaj górną warstwę gleby z nawozem, który dedykowany jest różom, można użyć również obornik. Dzięki temu zyskasz pewność, że rośliny będą mieć odpowiednio wiele składników odżywczych, aby intensywnie wzrastać i obficie kwitnąć. W przypadku, gdy krzewy już rosną, delikatnie, co około 3 – 4 tygodnie podsypuj je nawozem.

Jak przycinać róże ogrodowe?

Przycinanie róż jest dość istotną, aczkolwiek raczej niezbyt problematyczną kwestią. Do tego procesu będziesz potrzebował solidnego i ostrego sekatora oraz maści ogrodniczej. Wbrew panującym przekonaniom, idealną porą na tego typu pracę jest wczesna wiosna. Przycinanie krzewu przed zimą może go znacznie osłabić i narazić na szkodliwe warunki. Na wiosnę obetnij słabe, chore lub zbędne pędy i zabezpiecz większe miejsca cięć ogrodniczą przeznaczoną do smarowania ran drzew i krzewów.

Jak widać, pielęgnacja róż ogrodowych nie należy do trudnych czynności. Wystarczy kilka prostych czynności, aby Twoje krzewy mogły zachwycać swoją estetyką. Obserwuj dokładnie swoje rośliny, aby w razie ich choroby, czy ataku szkodników móc szybko reagować. Wszystkie produkty niezbędne do pielęgnacji róż ogrodowych znajdziesz w asortymencie naszego sklepu. Wybierz spośród nich te, których potrzebujesz dla swoich roślin!