Jak odnieść sukces w uprawie hortensji? W tym przypadku znaczenie ma nie tylko wybór właściwej odmiany, ale i przygotowanie odpowiedniej ziemi. Złe podłoże wpływa wyraźnie na kondycję i wygląd tych kwiatów. Jaka ziemia do hortensji jest najlepszym wyborem? Co powinieneś na ten temat wiedzieć?
Co lubią hortensje?
Wszystkie rośliny trzeba od czasu do czasu podlewać. Hortensje jak sama łacińska nazwa wskazuje „HYDRA” – uwielbia wodę, ale nie stojącą! Preferują miejsca bezwietrzne i z delikatnym cieniem. Nie akceptują intensywnego słońca.
Kiedy najlepiej sadzić hortensje? Warto zabrać się za to wiosną lub jesienią. Wówczas ziemia jest wilgotna, a słońce niezbyt mocne. Hortensję w doniczce należy przesadzić do gleby na taką samą głębokość. Wiosną wymaga podlewania. Jesienią można ją od razu dodatkowo zabezpieczyć warstwami organicznymi – kompost lub kora. Kamienie kiepsko się nadają, bo nie trzymają wilgoci.
Jaka ziemia do hortensji jest najlepsza? Powinna mieć ona odczyn kwaśny bądź lekko kwaśny. Hortensja ogrodowa na glebach o wyższym pH nie rozwija się prawidłowo. Jej liście żółkną i opadają. Roślina ta lubi żelazo, mangan i glin. Nieodpowiedni odczyn ziemi zaburza natomiast ich wchłanianie.
Co ciekawe, z pH gleby ściśle powiązana jest kolorystyka kwiatów hortensji. Od tego zależy ich wybarwienie. Odmiany różowe i czerwone najlepiej kwitną na glebach o pH 5,5-6. Jeśli celem jest uprawa hortensji niebieskich, to ziemia powinna mieć pH 4,5-5. W naszej ofercie znajdziesz ziemię marki Kronen dedykowaną do uprawy hortensji o różnorodnym wybarwieniu.
W zależności od pH i zawartości glinu możemy uzyskać wybarwienie kwiatów bardziej różowe (wyższe pH) lub bardziej niebieskie (niższe pH) – dotyczy to hortensji ogrodowych!!!
Jaka ziemia do hortensji?
Hortensje najlepiej rosną w glebie żyznej, próchnicznej, lekkiej i bogatej w składniki odżywcze. Powinna być ona stale wilgotna, ale nie podmokła. Warto zadbać o jej odpowiedni drenaż czy przepuszczalność. Hortensje dobrze radzą sobie na glebach piaszczysto-gliniastych. Woda nie zalega bowiem w nich po opadach, co mogłoby prowadzić do gnicia korzeni. Gleby mocno przepuszczające wodę nie są zbyt dobrym rozwiązaniem, bo mogą roślinę narazić na przesuszenie. Najlepiej sprawdza się ziemia średnio przepuszczalna.
Zasady te odnoszą się przede wszystkim do hortensji ogrodowych i hortensji piłkowanych. Okazuje się bowiem, że inne gatunki wykazują tutaj nieco większą tolerancję. Tak jest w przypadku hortensji krzewiastych.
Idealna ziemia do hortensji – jaka?
Jaka ziemia przeznaczona jest do hortensji? Rośliny te, jak już wspomnieliśmy, lubią podłoże kwaśne, przepuszczalne i żyzne. Często wymaga ono wzbogacenia kompostem lub nawozem oraz rozluźnienia. Wówczas kwiaty mogą swobodnie pobierać wodę i potrzebne im składniki pokarmowe.
Najlepiej w ogrodzie wykorzystać gotową ziemię do hortensji, aby mieć pewność, że ma ona idealny skład i odpowiednie pH. W ten sposób można zapewnić roślinom wszystko to, czego te potrzebują do rozwoju. Hortensje rosną wtedy szybko i ładnie kwitną, a ich liście są mocno wybarwione. Dodatkowo lepiej radzą sobie wówczas z niezbyt korzystnymi czynnikami np. pogodowymi. Są też bardziej odporne na patogeny chorobotwórcze i szkodniki.
Hortensje – rośliny kwaśnolubne, które lubią żyzną glebę
Wiadomo już, że hortensje to rośliny kwaśnolubne. Lubią ziemię o pH od 4 do 5,5. Jeśli odczyn jest za wysoki, nie mogą pobierać z gleby cennych składników pokarmowych i głodują. Widać to po bladych liściach i przebarwieniach. Takie hortensje rosną bardzo słabo i niemal nie kwitną. Bardzo kwaśnych gleb wymagają przede wszystkim hortensje niebieskie. W przeciwnym wypadku pojawiają się kwiaty niebiesko-różowe i różowe.
Jaka ziemia do hortensji jest najlepsza? Nie da się ukryć, że wymagania tych roślin w tym względzie są spore. Lubią one glebę żyzną, bogatą w próchnicę. Prym wiodą tutaj okazałe hortensje ogrodowe. W normalnej ziemi rosną one nieźle, ale kwitną o wiele mniej efektownie. Najlepiej sięgać w tym przypadku po mieszanki stworzone specjalnie z myślą o hortensjach. Rośliny te lubią być też obsypywane kompostem i ściółkowane.
Systematyczne nawożenie to w przypadku hortensji podstawa. Można wykorzystywać tutaj również nawozy specjalistyczne, przeznaczone specjalnie do tych roślin. Zawierają one zazwyczaj azot, potas, fosfor, siarkę, magnez, bor, żelazo, miedź, cynk czy mangan w odpowiednich proporcjach. Skutecznie zakwaszają glebę.
Regularne podlewanie kluczem do sukcesu
Hortensje lubią lekko wilgotną ziemię. Dlatego często zaleca się ich sadzenie w pobliżu ujść rynien dachowych czy studni. W takich miejscach gleba jest na ogół naturalnie delikatnie wilgotna, co bardzo pasuje tym roślinom. Hortensje posadzone gdzie indziej należy oczywiście regularnie podlewać.
Do tego celu wykorzystywana może być standardowa woda z kranu. Jeśli jest ona twarda lub hortensje nie mają odpowiednio kwaśnej gleby, postawić można na deszczówkę. Jest ona bardziej miękka i mniej podwyższa odczyn gleby. Podlewane w ten sposób hortensje rosną lepiej i ładniej kwitną. Wodę deszczową bez problemu zbierać można do specjalnych beczek podłączonych do rynek. Nadaje się ona idealnie również do podlewania innych roślin kwaśnolubnych.