Dodano: 27.04.2022

Wiosna niewątpliwie kojarzy się z pewnego rodzaju nowym początkiem. Wszechobecna zieleń nastraja pozytywnie i dodaje energii. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że to właśnie wiosną najchętniej szukamy inspiracji do zaaranżowania bądź modernizacji swojego ogrodu. Jeśli Ty również należysz do grona osób, które marzą o pięknym ogrodzie pełnym roślin, to mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość. Specjalnie z myślą o osobach takich jak Ty przygotowaliśmy ten krotki wpis, dzięki któremu poznasz najpopularniejsze krzewy liściaste do ogrodu. Jeśli zatem zainteresował Cię ten temat i chcesz dowiedzieć się więcej, nie czekaj ani chwili dłużej i już teraz przejdź do dalszej lektury.

Najpopularniejsze krzewy liściaste do ogrodu – jak o nie dbać?

Posadzenie krzewów liściastych to jeden z najprostszych sposobów na nadanie ogrodowi nieco charakteru. W większości przypadków są one łatwe w utrzymaniu i nie mają szczególnych wymagań. Oto kilka przykładów krzewów, które szczególnie polecamy Twojej uwadze.

Bukszpan

Do najpopularniejszych, a co za tym idzie również najbardziej rozpoznawalnych krzewów liściastych, należy oczywiście bukszpan. To uniwersalna zimozielona ozdoba, która doskonale prezentuje się zarówno w ogrodzie, wazonie, jak i koszyczku wielkanocnym. Aby mieć pewność co do tego, że roślina ta będzie się dobrze rozwijała, postaraj się zapewnić jej umiarkowaną ilość słońca (najlepszą opcją będzie stanowisko w półcieniu) oraz podłoże o gliniastym charakterze (z pH na poziomie od 6.5 do 7).

Jeśli chodzi o podlewanie, to w przypadku bukszpanów nie należy robić tego zbyt często. W chłodniejsze dni wystarczy raz lub maksymalnie dwa razy w tygodniu, jeśli jednak temperatura staje się wyższa, a słońce zaczyna dawać się we znaki, warto rozważyć codzienne skrapianie wodą.

Bukszpany występują w odmianach o różnych pokrojach.

Wyprostowany i kolumnowy to kukszpan 'Graham Blandy’

Natomiast formę kulistą przyjmuje bukszpan 'Faulkner’.

Cis

Kolejnym krzewem, o którym warto wspomnieć, jest cis. To roślina, która istniała już ok. 400-350 mln lat temu. Uprawa cisu nie jest trudna, jednak należy pamiętać o tym, że roślina ta lubi wilgotną glebę. Jeśli zatem zależy Ci na tym, by zapewnić jej możliwie jak najlepsze warunki – pamiętaj, by podczas suchych okresów podlewać ją na tyle obficie, aby woda zdołała przemoczyć 20-30-centymetrową warstwę gleby. Cis jest podatny na cięcia oraz formowanie, przez co jest doskonałą ozdobą ogrodu. Ponadto jest to roślina, która niezwykle szybko się zagęszcza, dlatego nie trzeba się martwić, jeśli nadany kształt nie będzie idealny.

W ostatnim czasie cisy chętnie stosowane są jako zimozielone żywopłoty, a obecność czerwonych owoców w odmianach żeńskich dodaje im uroku. Dla osób preferujących samą zieleń są odmiany męskie nie wytwarzające owoców – odmiana 'Hillii’.

Cis pośredni 'Hicksii’ – odmiana żeńska

Lilak pospolity, czyli popularny bez

Będąc przy najczęściej spotykanych krzewach liściastych, nie można zapomnieć o roślinie, jaką jest lilak pospolity, powszechnie znany jako bez. Krzew ten jest szczególnie doceniany za swoje piękne i silnie pachnące kwiaty. Ma niewielkie wymagania zarówno w stosunku do podłoża, jak i stanowiska – może rosnąć nawet w półcieniu, choć bujnemu kwitnieniu najbardziej służy miejsce słoneczne. Lilaki są dosyć odporne na niskie temperatury i dobrze reagują na podcinanie, ładnie się zagęszczając. Chętnie wykorzystuje się je do tworzenia odgradzających posesję szpalerów. Na słabszych glebach warto je regularnie nawozić. Co istotne, występują w wielu odmianach, z których każda uwodzi wzrok nieco innymi, kolorowymi kwiatami.

W naszej ofercie posiadamy kilka ciekawych odmian:

 

                                

o ciemnofioletowych kwiatach Ludwig Spaeth’, o pełnych białych Krasawitza Moskwy’ oraz o dwubarwnych kwiatach fioletowo-białych ’Sensation’’.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu-prezentacji o naszych odmianach bzów lilaków: YOU TUBE

Jaśminowiec

Miłośnikom okazałych, pachnących kwiatów warto także polecić krzew, jakim jest jaśminowiec. To roślina łatwa w uprawie i odporna – zarówno na niskie temperatury, jak i suszę czy miejskie zanieczyszczenia. Preferuje stanowiska słoneczne i półcieniste. Co ciekawe, krzew ten ma szerokie zastosowanie – może być uprawiany pojedynczo i grupowo, dobrze sprawdzi się też w roli formowanego lub swobodnego żywopłotu. Jaśminowiec, w zależności od odmiany, kwitnie zwykle od czerwca do lipca – zapewniamy, że w tym okresie naprawdę trudno się w nim nie zakochać.

 

    

Ciekawe odmiany to ’Girandole’ i ’Rosace’.

Jak zaaranżować ogród z liściastymi krzewami?

Początkowo może wydawać Ci się, że odpowiednie zaaranżowanie ogrodu, w którym mają znajdować się krzewy o różnych potrzebach i wymaganiach, jest trudnym zadaniem – otóż nic bardziej mylnego. Krzewy liściaste do ogrodu najczęściej są dosyć spójne, jeśli chodzi o warunki, jakie trzeba im zapewnić. 

Warto wspomnieć również o tym, że odpowiednie rozmieszczenie roślin o kolidujących wymaganiach pozwoli Ci nie tylko stworzyć ergonomiczny ogród pełen zielonej przestrzeni, ale również zapewni roślinom lepsze okoliczności wzrostu. Najlepszym sposobem na ich rozmieszczenie jest sporządzenie dokładnego planu sadzenia już na etapie zakupu.

Dodatkowo, jeśli wiesz, że krzew lub inna roślina, którą planujesz nabyć, będzie dobrze się rozwijała na wyznaczonym terenie, potraktuj ją jako punkt kontrolny, dookoła którego zbudujesz cały ekosystem. Dzięki temu pielęgnacja ogrodu stanie się znacznie łatwiejsza.

Mamy nadzieję, że dzięki temu krótkiemu poradnikowi krzewy liściaste do ogrodu oraz ich potrzeby nie są Ci już obce. Jeśli myślisz o tym, by uwzględnić je w aranżacji swojej posesji, zapraszamy do naszego sklepu. W ofercie czeka na Ciebie szeroki wybór gatunków o zróżnicowanych wymaganiach, które bez problemu dopasujesz do specyfiki swojego ogrodu.