Hortensja piłkowana 'Blueberry Cheesecake’ podbija nasze ogrody
Ta niewielka hortensja nadaje się zarówno do donicy na taras lub przed domem, ale sprawdza się też w w gruncie.
Kolor kwiatów jest oczywiście uzależniony od pH gleby i może być bardziej Blueberry jeśli jest bardziej kwaśna, lub bardziej różowy jeśli jest wyższe pH.
Co ją wyróżnia?
Hortensja 'Blueberry Cheesecake’ pomimo niewielkich rozmiarów charakteryzuje się obfitym kwitnieniem już w czerwcu.
Kwitnie na zeszłorocznych i tegorocznych pędach – stąd to obfite kwitnienie.
Wybacza błędy debiutujących ogrodników – bo kwitnie na obu typach pędów i nawet jeśli trochę przemarznie, lub za bardzo ją przytniemy na wiosnę, to później zakwitnie na tegorocznych pędach. Może mniej obficie, ale będą kwiaty!
Według kreatorów tej odmiany jest mrozoodporna. Nie mieliśmy okazji się jeszcze o tym przekonać. Pewnie chodzi o kwitnienie na obu rodzajach pędów. Na pewno warto ją okryć na zimę, a donicę wnieść do pomieszczenia o temperaturze wyższej niż na zewnątrz, ale niższej niż w domu.
Jak dbać o hortensję 'Blueberry Cheesecake’?
Jak każdą hortensję należy dobrze nawadniać, ale nie lubi stojącej wody.
Przed sadzeniem uzupełnić glebę odpowiednim podłożem – można zastosować na podłoże Kronen do hortensji niebieskich lub jeśli chcemy mieć bardziej różowe kwiaty to podłoże Kronen do hortensji różowych.
Zastosować nawóz długouwalniający się do hortensji lub regularnie nawozić w trakcie kwitnienia, aby roślina miała siłę i witalność – nawozy płynne organiczne lub mineralne, albo rozpuszczalne przeznaczone do hortensji.
Przekwitłe kwiatostany usuwa się przed wiosną lub w trakcie sezonu. My tak zrobiliśmy, aby dać siłę roślinę na kwitnięcie z pędów tegorocznych. O efektach będziemy informować.
Okryć na zimę włókniną lub gałęziami.
Można podsypać korą lub kompostem, aby ułatwić utrzymane wilgoci w glebie latem.
A poniżej jak wygląda rzeczona Hortensja 'Blueberry Cheesecake’ wraz z naszym eksperymentem z obcinaniem przekwitłych kwiatów :)