Dodano: 29.06.2022

Truskawka jest jednym z najchętniej wybieranych do uprawy owoców. Wbrew pozorom nie jest to wymagające zajęcie – niewielkim nakładem pracy dość szybko możesz cieszyć się pysznymi, słodkimi plonami. Podstawą udanej uprawy tych owoców jest wybranie odpowiedniego podłoża. Jaka ziemia do truskawek jest najlepsza? Odpowiedź na to pytanie i inne, cenne rady znajdziesz w naszym dzisiejszym wpisie.

Gdzie możesz uprawiać truskawki?

Truskawki to krzewy owocowe, które najczęściej uprawia się w przydomowym ogrodzie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by posadzić je nawet w doniczce czy skrzyni na tarasie lub balkonie. Wszystko zależy oczywiście od wybranej do uprawy odmiany. Coraz częściej jednak można spotkać krzewy o długich, zwisających pędach, które mogą wydawać owoce niemal cały rok.

Niezależnie od tego, gdzie zamierzasz uprawiać truskawki, nie możesz lekceważyć odpowiedniej ich pielęgnacji. Wbrew pozorom posadzenie tych krzewów na balkonie czy tarasie nie zwalnia Cię z zapewniania im właściwych warunków bytowych.

Kiedy najlepiej sadzić truskawki?

O obfitości i jakości plonu Twoich krzewów owocowych w dużej mierze decyduje termin sadzenia. Ten z kolei jest uwarunkowany wybraną odmianą truskawki.

Pierwszym terminem, w którym możesz posadzić rośliny, jest kwiecień. Najlepiej przyjmie się wówczas odmiana 'Frigo’. To jeden z najczęściej wybieranych rodzajów sadzonek. Ich fenomen polega na tym, że wykopuje się je zimą, na przełomie listopada i grudnia, a następnie przechowuje się je w dedykowanych chłodniach, w minusowej temperaturze. Po posadzeniu 'Frigo’ możesz spodziewać się pierwszych plonów nawet po około 8-10 tygodniach! Kolejnym terminem, w którym można sadzić sadzonki truskawek, jest początek maja, a następnie druga połowa lipca i sierpień – te krzewy zaowocują dopiero w następnym roku.

Wybierz odpowiednie miejsce

Uprawa truskawek będzie skuteczna, jeśli wybierzesz pod nią właściwy teren – miejsce nie może być przypadkowe. To jeden z kluczowych aspektów, który zadecyduje o powodzeniu Twoich działań! Gdzie zatem zaplanować hodowlę truskawek? Wybierz dobrze nasłoneczniony kawałek ogrodu. Jeśli natomiast Twoje rośliny mają dojrzewać na tarasie lub balkonie – w skrzynkach bądź doniczkach – wybierz wschodnią lub zachodnią jego część. W tym przypadku musisz także pamiętać o tym, że truskawki nie lubią przeciągów. W związku z tym postaw doniczki bliżej ściany.

Kiedy należy unikać uprawy truskawek? Zrezygnuj z plantacji na stromych zboczach – obfite opady deszczu mogą podmyć sadzonki. Jeśli zaś chodzi o uprawę na balkonie lub tarasie, to nie będzie ona możliwa, jeśli miejsca te położone są od północnej strony, ponieważ krzewy nie będą miały wystarczającego dostępu do światła słonecznego.

Jaka ziemia do truskawek będzie najlepsza?

Podłoże pod uprawę krzewów owocowych ma ogromne znaczenie i z reguły najbardziej rzutuje na plon. Zatem, jaka ziemia do truskawek będzie najlepsza? Przede wszystkim taka, której odczyn jest lekko kwaśny, czyli jej pH wynosi 5,5-6,5. Poza tym truskawki nie mają dużych wymagań dotyczących gleby. Najlepsze podłoże dla tych krzewów to takie, które jest przepuszczalne, bogate w próchnicę i odpowiednio spulchnione.

Na jesień przed planowanym sadzeniem truskawek musisz więc przekopać ziemię i wymieszać ją z kompostem. Jeśli zaś zamierzasz uprawiać truskawki w donicach lub skrzynkach, to warto zastosować do tego gotową mieszankę ziemi z dodatkiem kompostu. Wybierz np. ziemię uniwersalną Compo Bio lub Kronen ziemia uniwersalna z dodatkiem włókien drzewnych zapewniająca odpowiednie nawilżenie gleby.

compo bio ziemia do pikowania      

Pamiętaj także o nawożeniu – to niezbędny element uprawy truskawek. Niezależnie od wybranej odmiany tych krzewów, warto zastosować uniwersalny nawóz – to bezpieczne posunięcie. Zalecany jest nawóz w formie płynnej, a preparatem godnym uwagi jest z pewnością nawóz organiczno-mineralny uniwersalny, nawóz uniwersalny Sumin, jak również nawóz dedykowany do truskawek, malin i jeżyn zapewniający obfite owocowanie. Stosuj go zgodnie z zaleceniami producenta.

           

Dodatkowo pamiętaj, by odmianę 'Frigo’ nawozić dopiero po około 4 tygodniach od posadzenia.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Odpowiednia pielęgnacja krzewów jest niezwykle istotna, dlatego pamiętaj o zapobieganiu chorobom roślin i niszczeniu ich przez szkodniki. Może się zdarzyć, że uprawy zaatakuje mączniak lub szara pleśń. Niezbędne jest wówczas zastosowanie specjalnych preparatów, które pomogą z nimi skutecznie walczyć.

signum 10g

Warto sięgnąć po sprawdzone środki – zwróć uwagę na Signum 33 WG marki Sumin, który znajdziesz w naszym sklepie. Działa zarówno interwencyjnie, jak i zapobiegawczo.

Częstym zabiegiem jest tzw. ściółkowanie, do którego wykorzystuje się słomę z pszenicy lub żyta.

Udane uprawy truskawek wiążą się bezpośrednio z innymi zabiegami pielęgnacyjnymi, takimi jak nawadnianie i odchwaszczanie. Najważniejsze jednak pozostaje podłoże – pamiętaj, by szczególnie zadbać o jego jakość. Zbyt wysoki odczyn pH gleby sprawi, że truskawki zwyczajnie nie będą rosnąć. Odpowiednie podłoże i środki, które pomogą Ci zadbać o uprawę truskawek, znajdziesz w naszym sklepie.