Dodano: 18.07.2023

Choroby i szkodniki

Jednym z najczęstszych pytań jakie słyszę od klientów to czy ta odmiana choruje? czy jest podatna na choroby? czy muszę pryskać?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, jedne odmiany są podatne, a inne są odporne, ale zawsze musimy mieć na uwadze występowanie chorób i szkodników róż i kontrolować zdrowotność roślin  w ogrodzie.

Oto najczęściej występujące choroby róż:

Mączniak rzekomy: Początkowo pojawia się na młodych liściach jako nieregularna żółta plama pomiędzy nerwami, czerwieniąc a następnie na spodniej stronie liści lekko szarzeje i pojawiają się zarodniki.

Objawami przypomina czarną plamistość róż i często jest z nią mylony. Występuje wczesną wiosną, w momencie pojawienia się pierwszych liści, porannej rosy i dużych różnic temperatur pomiędzy dniem a nocą.

Zwalczanie: Profilaktyka- usuwać porażone i opadłe liście i porażone  pędy , sadzić rośliny w przewiewnym (bez przesady) miejscu, nie podlewać po liściach, opryskiwać zapobiegawczo i interwencyjnie odpowiednimi preparatami: PROPLANT 722 SL, Magnicur Energy, Previcur Energy 840 SL, Scorpion 325 SC

Mączniak prawdziwy: Mączniak prawdziwy pojawia się na liściach jako jasno szary lub piały nalot w postaci nieregularnej plamy początkowa o na młodych liściach, następnie na pozostałych liściach, pędach, kolcach i pąkach kwiatowych.

Grzyb rozwija się bardzo szybko, w zasadzie po około 48 godzinach od porażenia pojawiają się zarodniki które rozsiewają się dalej, wzrost roślin jest silnie zahamowany

Rozwojowi sprzyja ciepła wilgotna pogoda. Zwalczanie polega na usuwaniu opadłych porażonych liści, z których zimuje patogen,opryskiwanie środkami ochrony roślin:  Miedzian 50 WP wiosną przed rozwojem liści, następnie: Domark 100 EC, Discus 500 WG,Nimrod 250 EC, Signum 33 WG, Limocide, Scorpion 325 SC

Czarna plamistość róży:  późną wiosną lub na początku lata na dolnych liściach pojawiają się nieregularne czerwono brązowe plamy które zlewają się ze sobą, czernieją i stopniowo pokrywają powierzchnię liścia powodując żółknięcie i opadanie, stąd potocznie ta choroba jest nazywana opadziną. potrafi całkowicie opanować roślinę sprawiając że latem krzewy są w zasadzie bez liści.

Zwalczanie należy rozpocząć od usunięcia podłych liści i wyciętych pędów z podłoża, opryski preparatem Saprol Hobby Długo Działający, Discus 500 WG, Fungimat AL, Scorpion 325 SC

Rdza róży: Patogen tworzy na spodniej stronie liści charakterystyczne pomarańczowe skupiska po pewnym czasie czerniejące. Porażone liście opadają a uwalniające się zarodniki przenoszone wiatrem porażają kolejne.

Zwalczanie należy jak w przypadku pozostałych chorób zacząć od profilaktyki, nie podlewać roślin z góry, mocząc liście, usuwać opadłe liście i usunięte pędy. Opryskując rośliny: Fungimat AL, Multirose, Saprol Hobby Długo Działający, Scorpion 325 SC, Signum 33 WG

Szkodniki róż:

Do najpopularniejszych szkodników należą mszyce. Występują tka powszechnie że w zasadzie należy zakładać że każdego roku pojawią się nam na naszych krzewach.Co więcej, róża jest na tyle smaczna że pojawiają się na niej różne gatunki mszyc co można poznać między innymi po ich kolorze.

Objawy występowania mszyc to poskręcanie i zdeformowane liście, pędy i liście pokryte lepką spadzią, zahamowany wzrost roślin, widoczne kolonie owadów.  Mszyce mogą przenosić choroby wirusowe pomiędzy roślinami, dlatego ich zwalczanie jest niezwykle istotne.

Mszyce zwalczamy wykonując opryski preparatami zwalczającymi owady niezwłocznie po zauważeniu: zwalczanie biologiczne: NeemAzal T/S, Siltac, SpinTor, zwalczanie chemiczne: Karate Zeon, Karate Spray, Mospilan 20 SP, Sanium AL,

Przędziorki

Są to ledwo widoczne gołym okiem roztocza, żerujące po spodniej stronie liści. Objawem występowania jest delikatny oprzęd na liściach, taka bardzo delikatna pajęczynka. Przędziorki nakłuwają tkankę liścia i wysysają sok, w miejscu wkłucia powstaje żółta plamka, a jeśli uszkodzeń jest dużo, liść opada. Rozwojowi tych szkodników sprzyja sucha i ciepła pogoda.

Przędziorki zwalczamy opryskując rośliny następującymi preparatami: preparaty biologiczne: Laser 940 EC, Siltac EC,  zwalczanie chemiczne: Ortus 05EC,  Nissorun Strong 250 EC.

Wciornastki:

Niewielkie podłużne, przecinkowate ciemne owady występujące w dużej ilości w ciągu lata. Żywią się sokiem z roślin, których liście nakłuwają powodując ich żółknięcie i opadanie.

Zwalczamy biologicznie preparatami: SilTac, NeemAzal T/S, Spintor, lub chemicznie: Mospilan, Karate Zeon, Karate RTU, Sanium AL.

WAŻNE!! Należy pamiętać o stosowaniu środków ochrony roślin zgodnie z zaleceniami na opakowaniu lub etykiecie. Zabieg wykonywać po zachodzie słońca, tuż po oblocie pszczół. Należy pamiętać o BHP podczas zabiegu, niezbędne są rękawice i maska chroniąca drogi oddechowe. Opryskiwacz powinien być sprawny, bez uszkodzeń  uniemożliwiających właściwą pracę.

 

 

 

 

Środki ochrony roślin dla róż